СИЛАНТИТЕ: Супер-героите, които осигуряват невидима защита за детските зъби
Във VIA Dental Studio обожаваме работата с най-малките си пациенти и с голямо желание се включваме, всяка година през месец Ноември, в"Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца до 18 години в България", по която се провежда безплатното силанизиране на първите постоянни дъвкателни зъби за деца от 5 до 8-годишна възраст.
ЗАЩО СЕ ПРАВИ ТОВА?
Предпазване!
Знаете ли, че първите постоянни кътници пробиват зад млечните зъби и често остават незабелязани от деца и родители? За продължителния период на пробив те са под нивото на дъвкателната повърхност на останалите зъби и това прави почистването им трудно и недостатъчно ефективно, спомага да задържането на храна и плака – идеални условия за развитие на кариес. В допълнение, дъвкателната повърхност на шестите зъби често е със сложен релеф, много тесни вдлъбнатини и разклонения.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ СИЛАНТИТЕ?
Силантът е течлив биологично поносим материал, чрез който се осигурява запечатване на най-вдлъбнатите части на зъбите, като ги прави по-лесни за поддръжка и по-защитени, а някои силанти отделят допълнително флуорни йони.
КОГА ТРЯБВА ДА БЪДАТ ПОСТАВЕНИ СИЛАНТИТЕ?
Препоръчително е поставянето на силантите да се направи възможно най-скоро след пробива на постоянните детски зъби. Но ако сте пропуснали този момент, не се колебайте да доведете детето на консултация и нашите специалисти ще преценят дали е възможно да се извърши силанизиране. Запечатването със силант може да се осъществява до две години след пробива на зъбите. Период, през който емайлът „узрява" и достига най-висока степен на минерализация. Може да се поднови по всяко време в този срок, ако не е вече на мястото си – временен е и се изтрива при хранене.
ВНИМАНИЕ… Силантът не е каска!
Въпреки че силанизирането ще понижи значително риска от образуването на кариеси, то в никакъв случай не отменя:
- доброто почистване два пъти дневно;
- правилното и разнообразно хранене;
- препоръчителното рядко консумиране на бързи въглехидрати и сладки напитки;
- и редовните профилактични прегледи!
КАК СЕ ПОСТАВЯТ СИЛАНТИ?
Поставянето на силанти от стоматолог е бързо и лесно, но най-вече безболезнено за детето:
Стъпка 1: Зъбите се почистват внимателно, като се използва единствено островърха четка.
Стъпка 2: Извършва се предварителна химична обработка със специален гел за няколко секунди.
Стъпка 3: След това зъбът се измива с вода и се подсушава.
Стъпка 4: Силантът се поставя прецизно с шприц на тънък слой в ямките и фисурите на постоянния дъвкателен зъб.
Стъпка 5: Силантът се втвърдява под действието на светлина от дентална лампа и образува предпазен щит.
Стъпка 6: Процесът е напълно завършен и детето може да се наслади на любимите си храни и напитки веднага след поставянето на силанта.
КАКЪВ ЦВЯТ ИМАТ СИЛАНТИТЕ?
Силантите са млечно бели на цвят и могат да се контролират отблизо и от родителите. Tе не се виждат, когато детето се смее или говори, което ги превръща в невидимите супер-герои, защитаващи детските зъби.
Силанизирането, като всеки един метод в профилактиката, е неинвазивен такъв и спестява средства, болка и чувствителност, както и не по-малко неприятната ранна загуба на зъб. Затова запишете час за безплатна консултация на вашето дете още днес!
Очакваме ви с усмивка,
Екипът на VIA DENTAL STUDIO!